مقاله ریشه‌ها و علل پیدایش تفکر صهیونیسم و دولت وکشور اسرائیل

مقدمه واژه « یهودی» مشترک لفظی میان دو معناست الف) پیرو «دین یهود» ب) وابسته به «نژاد یهود» توجه به این تقسیم از آن جهت ضروری است که باید حریم پیروان آیین موسوی را از آنچه دامن یک مشت نژاد پرستان تنگ نظر و مدعی یهودیت را آلوده است، مبرا سازیم سران صهیونیسم ، همواره از «یهودیت» به عنوان ی

دسته: تاریخ

بازدید: 5 بار

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 237 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 230

مقاله ریشه‌ها و علل ...


 • مقاله ریشه‌ها و علل پیدایش تفکر صهیونیسم و دولت وکشور اسرائیل
 • مقاله
 • دانلود مقاله
 • مقاله تاریخ
 • مقاله ریشه‌ها و علل پیدایش تفکر صهیونیسم و دولت وکشور اسرائیل
 • ریشه ها و علل
 • پیدایش تفكر صهیونیسم
 • دولت و كشور اسرائیل
 • اسرائیل
 • صهیونیسم
 • تفكر
 • پیدایش
 • دولت
 • مقاله در رابطه با اسرائیل

مقدمه

واژه « یهودی» مشترک لفظی میان دو معناست:

الف) پیرو «دین یهود».

ب) وابسته به «نژاد یهود».

توجه به این تقسیم از آن جهت ضروری است که باید حریم پیروان آیین موسوی را از آنچه دامن یک مشت نژاد پرستان تنگ نظر و مدعی یهودیت را آلوده است، مبرا سازیم.

سران صهیونیسم ، همواره از «یهودیت» به عنوان یک ابزار، برای تحقق اهداف نژاد پرستانه خویش بهره برده و حتی گاه اظهارالحاد و بی دینی نیز ابایی نداشته‌اند.

ماکس نورداو از برجسته ترین چهره های نژاد پرست صهیونیسم، و دوست بسیار نزدیک هرتزل ، با سخنان قاطع و صریح خود ، تاکید کرده است:

یهودیت ، دین نیست ، بلکه تنها مسئله خون ونژاد است .

وی که آشکارا به کفر تظاهر می‌کرد، تورات را به عنوان یک فلسفه، کودکانه خواند و به عنوان یک نظام اخلاقی، چندش آورشمرد وکتاب دولت یهودی هرتزل را هم سنگ کتاب مقدس قرار داد. لویس براندیس رهبر صهیونیست های آمریکا، در سخنرانی خود به سال 1915 م اظهار داشت:

یهودیت ، مسئله تعلق خونی است.

خود هرتزل، بنیان گذار صهیونیسم سیاسی نیز به حاخام بزرگ پاریس ، آشکارا اعلام کرد:

من در طرح خود ، هرگز از هیچ کدام از تعالیم دینی فرمان نمی برم.

و در پاسخ به این پرسش که رابطه ات با تورات چگونه است؟ گفت: « من اندیشمندی آزادم».

همچنان که مصوبات نخستین کنفرانس صهونیستی (بال- 1897م) به ریاست تئودور هرتزل، نیز فاقد هرگونه اشاره به دیانت یهودی بود.

ولادیمیر ژابوتنسکی (1880-1940) چهره سرشناس دیگر صهیونیسم، می گفت:

من بنایی هستم که در ساخت معبد جدید برای پروردگارم که نامش ملت یهود است،شرکت کرده ام.»

اینگونه اظهارات آشکار ملحدانه را در بیانات دیگر رهبران سیاسی صهیونیسم، همچون پینسکر، کلاتزکین ، حاییم وایزمن ، ناحوم گلدمن ، بن گوریون و … به فراوانی می توان یافت.

به همین دلیل است که آحادهاعام معلم روحی وایزمن گفته است:

بیشتر شخصیت‌های بزرگ ما که به لحاظ تحصیلات علمی و جایگاه اجتماعی، شایسته زمامداری در دولت یهود اند، واقعاً از روح دیانت یهودی بی بهره اند.

لائیک بودن دولتمردان رژیم صهیونیستی، موجب شده است که وابستگی نژادی در نظر آنان ، بسی مهم تر از اعتقادات دینی رقم بخورد. از نگاه این نژاد پرستان، یک یهودی هر قدر که از اصل دیانت یهود فاصله بگیرد، هرگز از قالب یهودی بودن خود خارج نمی‌شود.

دیوید دیوک عضو اسبق کنگره آمریکا، درا ین مورد می نویسد:

شرط پذیرش مهاجر یهودی به اسرائیل، داشتن التزام دینی و باورهای یهودی نیست. مهاجر می تواند بی دین و یا مثلاً رسماً کمونیست باشد . این ها مهم نیست، تنها باید معلوم باشد که او از تیره یهودیان است.

دیوک در جای دیگری از کتاب خود می گوید:

دست کم 4/3 یهودیان و اسرائیلیان، اعتقادی به خدا ندارند (و بی دین اند) .

این مدعیان یهودیت،« آیین یهود » و « زبان عربی» را تنها به عنوان حلقه الوصل‌و‌عامل وحدت میان یهودیان سراسر جهان برگزیده اند.

در توضیح جمله اخیر باید گفت :

نظر به این بود که یهودیان در طول تاریخ ، به عنوان یک اقلیت وابسته به جامعه اکثریت ، در سراسر جهان پراکنده بوده اند، قهراً نمی توانسته اند از تاثیرات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه میزبان، برکنار باشند.

گرچه آنان با اعتقاد به برتری نژادی و ممتاز بودن از دیگر اقوام و ملل و با اتصاف به ویژگی درون گرایی و ایجاد یک جامعه بسته ، می کوشیده اند از امتزاج و اختلاط با جامعه اکثریت بپرهیزند ، اما هرگز نمی توانسته اند از این تاثیرات ، به طور کلی بر کنار باشند. چنان که یهودیان سیاه پوست فلاشا و یهودیان هلند، فرانسه، هند، مراکش، ایران،ترکیه، روسیه و… از جهات بسیاری با یکدیگر متفاوتند. هر یک تاریخی جدا و زبان، آداب و رسوم و فرهنگی گوناگون دارند.

روشن است که مهاجرت یهودیانی این چنین، به سرزمینی چون فلسطین اشغالی و ایجاد یک تشکل انسانی مونتاژ شده، نمی‌تواند موجبات تشکیل یک ملت واحد را به معنای صحیح کلمه فراهم آورد.

این امر، از معضلات پیچیده و مشکلات اساسی رژیم صهیونیستی‌است که با همه برنامه های آموزشی ویژه ای که در مدارس و هم از طریق رسانه ها برای عموم، به منظور همسان سازی فرهنگ افراد جامعه، انجام می گیرد، هنوز پس از گذشت قریب شش دهه، موفق به حل آن نشده است.

خاستگاه این مشکل آنجاست که اسرائیل، یهودیان مهاجر حدود یک صد کشور جهان را در خود جای داده است. از سفید پوستان شمال اروپا تا سیاه پوستان هند و آفریقا، همه اعضای این جامعه اند .

این تنوع فرهنگ، ملیت، رنگ و زبان که در صدها روستا و شهر و شهرک صهیونیست نشین، ظهور و بروز دارد، در هیچ نقطه ای از جهان، با محدوده ای این چنین و جمعیتی کمتر از چهار میلیون نفر، قابل مشاهده نیست. از این روست که اخبار رادیو اسرائیل، نه تنها به زبان عبری و عربی که به انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، یدیشی، آلمانی، روسی و … نیز پخش می‌شود.

این یهودیان جامعه اسرائیلی، از حقوق و امتیازات واحد برخوردار نیستند؛بلکه به لحاظ مبدا مهاجرت و فرهنگی که حامل آن اند، طبقه بندی می‌شوند.

در این طبقه بندی، یهودیان آفریقایی و عربی در پایین ترین پلکان جای گرفته‌اند‌و‌از بسیاری امتیازات و امکاناتی که یهودیان اشکناز (اروپایی و غربی) برخوردارند، محروم اند.

لورنس مایر می نویسد:

جامعه اسرائیل با یک خط مستقیم، به دو بخش کاملاً مجزا تقسیم شده است. بخش نخست، اسرائیل غربی است که ثروتمند، متخصص و مسلط بر دستگاه های اجرایی رژیم است. بخش دوم، اسرائیل شرقی است که فقیر و محروم بوده و از تخصصی برخوردار نیست. اکثریت شهروندان اسرائیلی از این دسته اند.

باری، نا گفته پیداست که در جامعه متشتت و پراکنده‌ای این چنین، دستیابی به یک نظام منسجم، مستلزم تکیه و تاکید بر برخی عناصر وحدت زاست.

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه 1

جنگی خاموش و شگفت 7

آتش افروز جنگها 10

دوگانگی در اخلاق 11

دورویی یك سكه 13

سرزمین بدون مرز 17

افسانه امنیت اسرائیل 20

نیم نگاهی به روابط آمریكا و اسرائیل 22

امام خمینی ومساله‌ی فلسطین 24

خصلتهای قومی یهود 30

اوضاع یهودیان در اروپا

معظلی بنام یهود درغرب 33

ایفای نقش مزدوری 36

یهود در نگاه اروپائیان 40

اسپانیا 49

انگلستان 54

فرانسه 58

آلمان 61

روسیه 64

زندگی در گتو70

تصویری از اوضاع گتو72

زیستن در گتو اجبار یا اختیار؟76

گتو در دوران معاصر 80

عوامل نفرت از یهود

گشتن عیسی مسیح 83

بغض و كینه نسبت به دیگران 85

خون آشامی 89

انزوا و درون گرائی 91

خود برتر بینی و نژاد پرستی 92

فعالیتهای اقتصادی غیر تولیدی 94

تجارت برده 96

تجارت در عرصه فحشاء 98

ربا خواری 101

انحصار معاملات طلا و نقره 104

رشوه 104

جاسوسی 105

اشاعه بیماری و ایجاد مسمومیتهای جمعی 108

تحریف كتابهای آسمانی 110

یهود و مافیا 112

وضع یهودیان در جوامع اسلامی

یهود در عصر پیامبر اسلام 117

یهود در قرآن كریم 119

رفتار مسلمانان با یهودیان اهل ذمه 120

رفتار یهودیان صاحب منصب با مسلمانان 127

بررسی زمینه‌های تاریخی اشغال فلسطین

تمهید مقدمات و نخستین اقدامات 130

هرتزل و دولت یهود 133

كنفرانسهای صهیونیسم 135

نقش هربرت ساموئل 137

فلسطین در كام صهیونیسم 141

جنگ 1948 م ، نماد خیانت و خفت 150

تاثیر عناصر دینی در قضیه‌ی اشغال فلسطین

صهیونیسم مسیحی 158

ظهور مجدد ودولت هزار ساله مسیح 161

صهیونیسم مسیحی در سده‌های 16 تا 18 میلادی 164

صهیونیسم مسیحی در سده‌ی نوزدهم 166

صهیونیسم مسیحی آمریكایی و اسرائیل 172

آمریكا زیر سلطه‌ی یهود

پیشینه تاریخی یهود در آمریكا 175

دامنه و عمق نفوذ 176

لابی صهیونیستی 185

سازمان آیپاك 191

خدمات و كمكهای ایالات متحده به اسرائیل 194

مقالات مشابه

 • پایان نامه ریشه ها و علل پیدایش تفکر صهیونیسم و دولت…
  مقدمه واژه « یهودی» مشترک لفظی میان دو معناست: الف) پیرو «دین یهود». ب) وابسته به «نژاد یهود». توجه به این تقسیم از آن جهت ضروری است که باید حریم پیروان آیین موسوی را از آنچه دامن یک مشت نژاد پرستان تنگ نظر و مدعی یهودیت را آلوده است، مبرا سازیم. سران صهیونیسم، همواره از «یهودیت» به عنوان ی دسته…
 • تحقیق صهیونیسم مسیحی و جهان اسلام-1
  چکیده حرکت جهانی صهیونیسم از اواخر قرن نوزدهم به رهبری «هرتزل» در کنفرانسی که در سال 1897 در شهر بال سوئیس برگزار شد، بنا نهاده شد. بعد از جنگ جهانی اول، کانون ملی یهودیان در فلسطین به قیمومیت انگلیس تشکیل گردید و پس از جنگ دوم جهانی با محاصره و خرید (البته کل زمین هایی که یهودیان خریدند، هرگز از…
 • تحقیق صهیونیسم مسیحی و جهان اسلام-2
  چکیده حرکت جهانی صهیونیسم از اواخر قرن نوزدهم به رهبری «هرتزل» در کنفرانسی که در سال 1897 در شهر بال سوئیس برگزار شد، بنا نهاده شد بعد از جنگ جهانی اول، کانون ملی یهودیان در فلسطین به قیمومیت انگلیس تشکیل گردید و پس از جنگ دوم جهانی با محاصره و خرید (البته کل زمین‌هایی که یهودیان خریدند، هرگز از 2%…
 • تحقیق شکل گیری اسرائیل
  یهودیت در بخش دین وتفکر بر خلاف نژاد و نسب، سابقه ای طولانی دارد. اگر چه گروهی برآنند که این یهودیت دینی، همان یهودیت نژادی است اما بایدگفت که امروزه از نژاد بنی اسرائیل خبری نیست و تنها می توان آنها را با مشخصات و توصیفشان درکتب تاریخی و قدیمی یافت. امروزه هیچ کس نمی تواندخودرا به طور خالص از…
 • آرماگدون گرایی و تأثیر آن بر سیاست خارجی ایالات متحده…
  روایت ادیان مختلف از آخرالزمان بخش مهمی از هویت جامعه بشری را شكل داده است به طوری كه بسیاری از تعاملات بشر به ویژه در سطح بین‌المللی و نحوه این روابط ریشه در رویكردی دارد كه پیروان ادیان مختلف به آخر الزمان دارند و ویژگی‌های قابل تأملی را متوجه الگوی رفتاری كشورها كرده است دسته: علوم انسانی بازدید: 5 بار…
 • تحقیق صهیونیسم-1
  عید پسح و یهوه در تورات چنین فرمود: «سه بار در سال برای من جشن بگیر... سه بار در سال هر مذکری از (جامعه) تو در پیشگاه خداوند حضور یابد» این سه جشن به ترتیب جشن پِسَح، جشن شاووعُوت و جشن سوکوُت نام دارند. و اما عید پسح که موضوع مورد بحث ما می باشد. این عید از روز پانزدهم…